W Ząbkowickim Centrum Kultury i Sztuki w dniu 2 lutego 2023 roku odbyło się otwarte dla publiczności spotkanie pt.: „O co tak naprawdę chodzi w konflikcie izraelsko-palestyńskim”. Uczestniczyli w nim pracownicy Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (ISMiB) Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Jarosław Jarząbek i prof. Marcin Szydzisz oraz w roli moderatora nasz prezes – prof. Tomasz Dębowski.
Organizatorami wydarzenia były trzy podmioty: Ząbkowickie Centrum Kultury i Sztuki, Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w RP „Chrześcijańska Społeczność”, w Ząbkowicach Śląskich, a także Stowarzyszenie „Projekt Akademia”. Spotkanie patronatem honorowym objął Dyrektor ISMiB – prof. Krzysztof Kociubiński.
W pierwszej połowie wydarzenia prelegenci w syntetyczny sposób przybliżyli podłoża konfliktu arabsko-żydowskiego oraz izraelsko-palestyńskiego, ich kolejne etapy, a także perspektywy rozwiązania kwestii palestyńskiej. Profesorowie Jarząbek i Szydzisz podjęli również wątek dotyczący obecnej sytuacji w Strefie Gazy. Druga część spotkania przyjęła formę otwartej dyskusji, w której słuchacze zadawali liczne pytania. Dodać należy, że jeszcze po zakończeniu wydarzenia, które spotkało się z bardzo dobrym odbiorem słuchaczy, wiele osób podchodziło do prelegentów, aby jeszcze porozmawiać o interesujących ich sprawach.



